W Fenix Group wierzymy, że jeszcze można cofnąć czas i sprawić, aby
to co zapomniane odzyskało dawny blask.
Ulica Jagiellońska nosiła wiele nazw: w I połowie XIX w. nazywano ją Szeroką, od 1865 r. odcinek na północ od obecnej ul. Kłopotowskiego zwano Petersburską, a południowy - Moskiewską. Dopiero po 1919 r. cała otrzymała obecną nazwę: Jagiellońska. W czasach PRL północną część przemianowano na Stalingradzką. Dziś ponownie mamy jedną Jagiellońską. Niewątpliwie kryje w sobie wiele ciekawych historycznie obiektów.
Jednym z nich jest kamienica Chaima Herkowicza i Perlii Grinberg, wzniesiona jako dom czteropiętrowy z oficynami południową i poprzeczną, które wraz ze skrzydłami sąsiedniego domu, Okrzei 28, domykały wspólną przestrzeń podwórza. Budynek pod numerem 22 wzniesiono w latach 1911-1912 w stylu wczesno modernistycznym. Na fasadzie pozostało niewiele śladów dawnej świetności i bogactwa. Wynika to z faktu, iż kamienica została częściowo zniszczona w czasie II wojny światowej, a później około 1950 r. przebudowana, jednak bez oryginalnych ozdób i balkonów. Na szczęście wewnątrz zachowało się wiele elementów jej zabytkowego wyposażenia, zwłaszcza pośród detali klatki schodowej i przejazdu bramowego, np. stolarka drzwiowa z dekoracją snycerską. Natomiast na posadzkach podestów można podziwiać zachowaną dwubarwną ceramikę.
Warto również wspomnieć o dawnych mieszkańcach kamienicy. W „Adresach Warszawy” na rok 1909 pod ówczesnym adresem domu, Moskiewska 50, widnieje informacja o sklepie spożywczym Ehrlicha Arona oraz o sprzedaży węgla kamiennego i koksu Perlmutera Arona. Około 1930 r. w kamienicy mieszkało wielu lekarzy (wśród nich chirurdzy, ginekolodzy, dentyści), w spisach ludności z tamtych lat znajdziemy też kilku urzędników. Pod adresem Jagiellońska 22 funkcjonował Skup Starych Beczek J. Zylberberga (firma działała w latach 1932-1953). Właścicielem kamienicy w tamtym czasie był Zygmunt Zawadzki. Fenix Group nabył nieruchomość w lutym 2010 roku od prawowitych spadkobierców: Pana Witolda i Jerzego Rużyłło.
Kamienica znajduje się w niezwykle dynamicznie rozwijającej się części starej Pragi, blisko ulicy Targowej i Alei Solidarności. Dostępna sieć komunikacji miejskiej to zdecydowany atut. Powstają centra dla młodych przedsiębiorców, takie jak Google Campus. Swoje pracownie i galerie przenoszą tu liczni artyści.
W niewielkiej odległości można znaleźć wiele miejsc umożliwiających aktywny wypoczynek i uprawianie sportów, jak choćby Park Skaryszewski, warszawskie ZOO, Ośrodek Sportu i Rekreacji Prawy Brzeg i piaszczyste plaże Wisły. Tuż za rogiem jest nowoczesne Kino Praha i Teatr Baj, a dojazd do Teatru Powszechnego i Stadionu Narodowego zajmie zaledwie kilka minut.
Na spacer można wybrać się także na Stare Miasto, które znajduje się zaledwie w odległości jednego przystanku komunikacji miejskiej.
3min (260m)
4min (300m)
5min (400m)